Eaton BRN120A1CS Type BR 20-Amp 1-Pole Dual Function AFCI/GFCI Circuit Breaker
Eaton Type BR 20-Amp 1-Pole Dual Function AFCI/GFCI Circuit Breaker | BRN120A1CS
- Compatible for use in Type BR load centers and meter breaker panels
- Offers complete protection from AFCI and GFCI for the entire circuit, including home-runs
- Integral LED indicates seven different trip causes, reducing troubleshooting time
Eaton BRN120A1CS 1 Pole Dual Function Circuit Breaker The Eaton BRN120A1CS is a 1 Pole molded case dual function circuit breaker with a current rating of 20 Amps and a voltage rating of 120VAC. It has an interrupting rating of 10kAIC@120V. The BRN120A1CS has a plug-in connection type and includes long time and instantaneous trip functions.